Detský folklórny súbor Margaréta


Margaréta na domácom pódiu v roku 2010
Margaréta na domácom pódiu v roku 2010
Prvý tanečný súbor v doterajšej histórii obce - Margaréta - vznikol v Malinove v novembri 2009. V jubilejnom roku 800. výročia prvej písomnej zmienky o obci ho pod svoju záštitu prijala starostka obce.
Súbor Margaréta je riadnym členom Cechu detských folklórnych súborov Bratislavy a okolia.

Zápis nových členov v septembri 2019

bude od 9. do 30. septembra 2019, vždy v pondelok a v stredu od 15.00 do 18.00 v kultúrnom dome v Malinove. Prihlásiť sa môžu deti od 5 do 13 rokov. Jednotlivé skupiny majú tréningové dni v pondelok a v stredu od 15.00 do 18.00 v sále KD v Malinove.

Súbor Margaréta deťom poskytuje
  • kvalitné základy tanečného umenia, ktoré môžu ďalej využiť na konzervatóriu alebo vo folklórnych súboroch
  • hodiny spevu
  • profesionálny prístup skúsených pedagógov
  • výhodu intenzívneho nácviku doma, v sále kultúrneho domu v Malinove
  • príležitosti vystúpiť na kultúrnych podujatiach obce, na detských folklórnych festivaloch v SR i v zahraničí
  • krásne zážitky počas sústredení a v letných tanečných táboroch.

Viac informácií pri zápise.

Kontakt:
Alžbeta Šimonovičová
mobil: 0915 793 455
Mail:email.
facebook.com/dfs.margareta

Prvým umeleckým vedúcim Margaréty bol Ervin Varga s bohatými skúsenosťami zo súborov Lúčnica, SĽUK a ďalších. V súčasnosti vedie súbor tanečný pedagóg Mgr. art. PhDr. Matúš Ivan, doktorand na Katedre tanečnej tvorby VŠMU. Lektorka spevu je Mgr. Dana Polyaková. Najmenšie deti vedie Veronika Strížencová, poslucháčka PF TU.


Mám šikovné rúčky


júl 2019
Letný workshop pre deti z DFS Margaréta o základoch vyšívania a iných ľudových technikách absolvovalo 26 detí vo veku od 6 do 13 rokov.
Viac

Margaréta sa zúčastnila na Medzinárodnom festivale DFS


jún 2015
Deti a dospelých, ktorých spája láska k ľudovým tradíciám, sme videli v Bratislave na XVIII. ročníku tradičného festivalu detských folklórnych súborov.
Viac

Vystúpenie na krajskej súťaži DFS "Vrť sa dievča"


apríl 2015
Malinovský detský tanečný súbor Margaréta sa po prvý raz prihlásil do súťaže detských folklórnych súborov Vrť sa dievča, ktorá bola v Bratislave 18. apríla 2015.
Viac

Vystúpenie na stretnutí troch obcí


júl 2013
Margaréta vystúpila na stretnutí troch obcí Hédervár - Héderfája - Malinovo v polovici júla 2013.
Viac

Stavanie mája s Margarétou


máj 2013
Deti z Margaréty nacvičili od januára 2013 program s názvom Pod našima okny a pri stavaní mája ho po prvý raz predviedli verejnosti.
Viac

Pribudlo detí a rozšíril sa repertoár Margaréty


november 2011
Margaréta priťahuje záujemcov nielen z Malinova, ale aj zo susedného Tomášova a z Mostu pri Bratislave.
Viac

Margaréta sa predviedla na hody


apríl 2011
Kto sleduje Margarétu od jej prvých krôčkov, musel oceniť pokroky, ktoré deti za dva roky urobili.
Viac

Vianočný večierok


Na poslednej decembrovej hodine si zatancovali deti spolu s rodičmi a rodičia uznali, že deťom to ide lepšie.
Viac

Mikuláš s Margarétou


Našich tanečníkov už obecenstvo v Malinove pozná, ale vždy sa na nich s veľkou chuťou znovu pozrie.
Viac

Prvý máj s Margarétou


Margaréta po prvý raz v kroji.
ViacMám šikovné rúčky


júl 2019

Letný workshop o klasických ručných prácach, ktorý je súčasťou jubilejného desiateho roku DFS Margaréta, pritiahol nečakane veľa záujemcov, 24 dievčat a dvoch chlapcov. Mnohí z nich doteraz ani poriadne ihlu v ruke nedržali, ale lákala ich vidina, že si sami dokážu vyrobiť tkanicu, výšivku či inú ozdobu na svoj kroj.

Staršie dievčatá začali vyšívaním krivou ihlou a klasickým krížikom. Viedli ich skúsené lektorky Jana Harakaľová a Edita Kmetónyová. Rámy na vyšívanie, veľmi kvalitné a ľahké, sponzorsky vyrobil majster Ján Pilinský. Nový druh aktivity deti tak zaujal, že sa po obede ani nechceli rozptyľovať plánovanými hrami s loptou. Napriek svojej neskúsenosti uložili na plátno veľmi pekné prvé výtvory. Pani Jana ich hneď večer stiahla z rámu a ušila z nich vrecúška, ktoré si deti naplnili levanduľou.
Ešte vzrušujúcejšie boli tkanice. Osnova z bavlny rôznych farieb umožnila vyrábať naozaj krásne vzory a komu to nevyšlo hneď, neváhal vypárať a spraviť to znovu. Dievčatá si tkanice vyskúšali ako náramky, náhrdelníky, najkrajšie však budú ako ozdoba na kroj.
Najmenšie deti prekvapili svojím odhodlaním a vytrvalosťou. Základné stehy s tupou ihlou skúšali najskôr na paname a potom "naostro" pri výrobe ihelníčka pre mamy. Nedali si pomáhať, samé svoje dielka dokončili. Mali síce pre prípad únavy rozložené v kúte aj karimatky, ale využívali ich minimálne.

Šikovné deti so svojou lektorkou
Šikovné deti so svojou lektorkou


Teší nás, že zabudnuté ručné práce sa náhle stali až atrakciou. Vedú k trpezlivosti a sústredeniu, k precíznosti a výtvarnej kreativite, k pocitu spokojnosti so svojou zručnosťou. Niektoré pomôcky na workshop sme objednávali až z Budapešti a Prahy, sú krásne a zaujímavé a po návrate z prázdnin ich budú deti ďalej používať.
Poďakovanie za úspešný workshop patrí obci Malinovo za poskytnutie klimatizovaného priestoru, odbornej garantke Jane Harakaľovej, ktorá bude s deťmi ďalej spolupracovať, lektorke Edite Kmetónyovej, sponzorovi Jánovi Pilinskému za výrobu rámov a Bistru Malinovo za pomoc pri stravovaní. Organizačne workshop pripravila Alžbeta Šimonovičová.

Tieto aktivity ako súčasť projektu Pozri, ako tancujeme k 10. výročiu DFS Margaréta podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.


Tanečný dom - škola ľudového tanca


18. októbra 2015 od 17.00 do 19.00

Súbor má kroj zo Žitného ostrova
Súbor má kroj zo Žitného ostrova
DTS Margaréta v spolupráci s obcou usporiada v nedeľu, 18. októbra 2015 o piatej popoludní prvý Tanečný dom v Malinove, na ktorý srdečne pozývame všetkých milovníkov folklóru, rodičov a starých rodičov, aj našich bývalých tanečníkov.
Tanečné domy ako školy ľudového tanca zvyknú robiť veľké súbory a učia tam dospelých záujemcov tancovať zabudnuté tance.
Na našom prvom stretnutí vám chceme predviesť tradičné tance zo Žitného ostrova ako súčasť ľudovej kultúry miesta, kde žijeme a pôsobíme. Učiť vás budú profesionálni tanečníci - Ivan Nagy, choreograf zo súboru Dunaág v Dunajskej Strede, Tomáš Ilkovič, tanečník zo súboru Technik a naša Alenka Bucová, choreografka súboru Margaréta. Hudobný sprievod zabezpečí Ivan Nagy na gajdách, Martin Dravecký na harmonike a použijeme aj nahrávky z CD.
Verím, že sa v malinovskom kultúrnom dome stretnete a zabavíte s ďalšími milovníkmi ľudového tanca a že spoločne založíme peknú novú tradíciu v Malinove - tanečné domy. Postupne sa naučíme pod vedením odborníkov tance aj z ostatných oblastí Slovenska.
filePozvánka na Tanečný dom (130 KB)

Margaréta sa zúčastnila na Medzinárodnom festivale DFS


Margaréta sa zúčastnila na Medzinárodnom festivale DFS
12. - 14. júna 2015

Deti a dospelých, ktorých spája láska k ľudovým tradíciám, sme videli v Bratislave na XVIII. ročníku tradičného festivalu detských folklórnych súborov.

fileLeták k MF DFS 2015 (4,23 MB)

Z programu:

Piatok, 12. júna
- od 14.00 - pochod od prezidentského paláca na Hlavné námestie
- od 15.00 - predstavenie 18 účastníkov festivalu a program pre verejnosť

Sobota, 13. júna v Bratislave
- od 15.00 - druhé vystúpenie súborov na Hlavnom námestí

Nedeľa, 14. júna v Malinove
- od 16.00 - koncert výberu zahraničných a našich súborov v prírodnom amfiteátri pri ihrisku.

Na koncerte v Malinove vystúpia:
- Emotion Dance School Sofia z Bulharska
- Jonce Hristovski z Macedónska
- Sílešánek z Vinodolu
- Magdalénka z Modry
- Vienok z Bratislavy
- Margaréta z Malinova.

Srdečne pozývame všetkých milovníkov ľudového umenia, deti i dospelých.
Vstup voľný, pripravené je aj občerstvenie pre účastníkov i pre divákov.

Vystúpenie na krajskej súťaži DFS "Vrť sa dievča"


18. apríl 2015

Malinovský detský tanečný súbor Margaréta sa po prvý raz prihlásil do súťaže detských folklórnych súborov Vrť sa dievča, ktorá bola v Bratislave 18. apríla 2015. Spolu osem súborov predvádzalo svoje choreografie a tanečné schopnosti. Originálnym programom Tance a hry zo Žitného ostrova Margaréta zaujala divákov i porotu a získala ocenenie a diplom v bronzovom pásme. Najdôležitejšie však bolo, že naše deti zabojovali (aj keď boli mnohé choré) a postavili sa medzi ostatné súbory s dlhoročnou tradíciou (Kremienok, Čuňovský kŕdeľ, Čečinka, Magdalénka a iné).
Na medzinárodný festival detských folklórnych súborov v júni 2015 pripravujeme novú choreografiu o remeselníkoch a predvedieme aj šikovné deti z najmladších skupín.

Vystúpenie na stretnutí troch obcí


júl 2013

Margaréta vystúpila na stretnutí troch obcí Hédervár - Héderfája - Malinovo v polovici júla 2013. Napriek tomu, že boli prázdniny a mnohé deti boli s rodičmi na dovolenke, dokázali sme postaviť pekný a kvalitný program. Perfektné boli veľké dievčatá - aj keď sa ich zišlo iba šesť, zaplnili javisko a ukázali svoju šikovnosť. Podobne chlapci; v sobotu ráno im skončila stanovačka v letnom tábore a popoludní už dokázali naplno zatancovať svoje "mužské" číslo. Vďaka patrí aj rodičom, ktorí svoje deti na vystúpenie priviezli a pripravili tak divákom pekný zážitok.

Stavanie mája s Margarétou


máj 2013
Deti z Margaréty nacvičili od januára 2013 program s názvom Pod našima okny a pri stavaní mája ho po prvý raz predviedli verejnosti. Choreografia programu je postavená tak, že každé dieťa má možnosť vyniknúť a predviesť sa. Ešte aj tí najmenší - spolu so strednými deťmi - účinkujú v hre s bábikami a čo je najdôležitejšie, spievajú pri tanci. Všetky deti vzali vážne svoje sólo-úlohy, tancujú s nasadením a výsledky ich tešia. So zvláštnou pozornosťou pristúpila Alena Plačková k chlapcom - "mužské" tance ich zaujali a s chuťou ich nacvičujú.


Doterajší repertoár Margaréty sa rozšíril o efektnú východniarsku kompozíciu a náročný horehronský dupák. Veľké dievčatá tance výborne zvládli a obrázky z vydareného májového vystúpenia potvrdzujú, ako ich to teší.
Viac obrázkov z vystúpenia dostanú všetky deti na CD.

Pribudlo detí a rozšíril sa repertoár Margaréty


Margaréta priťahuje záujemcov nielen z Malinova, ale aj zo susedného Tomášova a z Mostu pri Bratislave. Od septembra 2011 sa počet tanečníkov zvýšil na 58, pričom viac ako polovica detí je v skupine škôlkárov a mladších žiakov a druhá časť v skupine starších detí. Ukázalo sa, že menšie deti je potrebné rozdeliť do dvoch skupín, aby sa mohli lepšie sústrediť a rýchlejšie zvládnuť rytmus a tanečné kroky. Väčšie deti zas majú príležitosť trénovať dva razy do týždňa a výsledky intenzívnejšieho nácviku vidno na ich prejave z týždňa na týždeň.

Lektorka Janka Budayová, ktorá je súčasne aj inštruktorkou modernej zumby a jej variácií, neváha do tréningových hodín pre deti zaradiť aj prvky moderných tancov. Deti sa v ich rytmoch výborne uvoľnia a oveľa ľahšie potom zvládajú aj náročné folklórne choreografie.
Margaréta predvedie nové veci zo svojho repertoáru už v najbližších dňoch. Deti sa tešia na svoje prvé veľké vystúpenie 10. decembra - bude to počas tvorivých predvianočných dielničiek v telocvični. Menšia skupinka Margaréty osvieži program Katarínskej poľovníckej zábavy už 26. novembra a deti vystúpia aj na vianočnom koncerte pre dôchodcov dňa 16. decembra.

Od nového roku budeme ponúkať najlepšie zvládnuté choreografie aj susedným obciam na ich slávnostné podujatia. Pre deti je potlesk tou najkrajšou odmenou a zároveň sa učia profesionálnemu vystupovaniu na rôznych pódiách.
Ak sa nám podarí získať finančnú podporu, pozveme začiatkom leta do Malinova niekoľko detských súborov, aby sa deti vzájomne spoznali a inšpirovali svojím tanečným umením.
Sériu fotografií z posledných skúšok nám vyrobil pán Jozef Pilinský, za čo mu srdečne ďakujeme.
november 2011

Margaréta sa predviedla na hody


Kto sleduje Margarétu od jej prvých krôčkov, musel oceniť pokroky, ktoré deti za dva roky urobili. Zásluhou umeleckého vedúceho súboru Ervina Vargu, inštruktoriek tanca Janky Budayovej a Lenky Füleovej sa podarilo postaviť bezmála hodinový program, v ktorom sú zastúpené rozličné štýly – ľudové tance, country i moderné tanečné kreácie.

Zaujímavé je, že v súbore sa netriedia deti podľa talentu, ale všetky, ktorých tanec baví, pracujú na sebe a zdokonaľujú svoj prejav. Všetky sú už poznačené dobrým vírusom – silou rytmu a disciplíny, silou kolektívu a radosťou z vydareného tanca. Videli ste im to na tvárach.
Obec vytvára deťom tie najlepšie tréningové podmienky – pod záštitou starostky Evy Godovej nacvičujú v sále kultúrneho domu. Rodičia i deti si túto podanú ruku vážia a disciplinovane chodia na nácvik. Z Margaréty sála optimizmus a perspektívne sa môže stať silným súborom, ktorý bude obec reprezentovať. V okolitých obciach zatiaľ nič podobného nie je.

Nové oblečenie pridalo súboru vlastnú identitu. Univerzálne farby, jednoduchý a pohodlný strih, na ktorom majú najväčší podiel výtvarníčky Daniela Kytková a Martina Pavlikánová (obe sú z Malinova), umožňuje kostýmy rozlične obmieňať a využívať pri rôznych štýloch tanca. Margaréta sa tým posunula o stupienok vyššie a môže kedykoľvek vystúpiť na kultúrnych podujatiach doma i v okolitých obciach.

Foto z vystúpenia: Marta Ollé
apríl 2011

Srdečné poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa o úspech vystúpenia nášho súboru zaslúžili.

Sponzori, ktorí finančne prispeli na oblečenie Margaréty:

AGRO Malinovo
ELFO CLUB
NEONEX
NÁBYTOK PILINSKÝ
STAVEBNINY HORVÁTH
SLOVFOLKTOURIST

Buday Ladislav Füleová Lenka
Bakičová Ružena Špilarová Erika
Dubčák Ján Šteffek Jozef
Füle František

Realizátorky kostýmov:

Füleová Valéria Pavlikánová Martina
Králová Ivana Pilinská Katarína
Kramáreková Miroslava Szemanová Margita
Kytková Daniela Šalgovičová Gabriela

Ďakujeme rodičom našich detí za podporu a verejnosti za dobrý vzťah k Margaréte.
Ďalšie obrázky z vystúpenia zverejníme na Picase hneď po spracovaní.

Vianočný večierok


Na poslednej decembrovej hodine si zatancovali deti spolu s rodičmi a rodičia uznali, že deťom to ide lepšie. Za rok urobili veľký kus práce a vidno to na ich vystúpení. Všetkým chutila kapustnica uja Ervína a koláčiky, ktoré priniesli mamy z predvianočných zásob. Skvelú atmosféru sa nepodarilo kvalitne zvečniť na fotografiách, ale budeme si ju pamätať a uchovávať aj v budúcom roku.

Mikuláš s Margarétou


Našich tanečníkov už obecenstvo v Malinove pozná, ale vždy sa na nich s veľkou chuťou znovu pozrie. Pozvanie na verejné vystúpenie dostali aj na Mikuláša, a tak spojili príjemné s užitočným. Suverénne obsadili priestor v telocvični a predviedli, čo sa od septembra v novom rozšírenom zložení naučili. Zaslúžene zožali veľký potlesk a nakoniec aj balíčky od Mikuláša.


Prvý máj s Margarétou


Margaréta po prvý raz v kroji
Margaréta po prvý raz v kroji

Presne šesť mesiacov deti pracovali pod trpezlivým vedením Ervina Vargu a jeho dvoch lektoriek. Po malých krôčkoch vstupovali do sveta tanca. Skupina menších detí vníma tanec ako hru a práve na tom postavil Ervin Varga ich prvé májové vystúpenie. Kroje nám požičal bratislavský súbor Prvosienka a až keď ho deti po prvý raz obliekli, pocítili, v čom je príťažlivosť súboru. Väčší tanečníci už skúšajú aj náročnejšie choreografické prvky a svoje prvé vystúpenie intenzívne prežívajú. Držme im palce, nech sa im vystúpenie podarí a nech pri tejto záľube vydržia čo najdlhšie.