Obecná knižnica


Adresa: L. Svobodu 11, 900 45 Malinovo
e-mail: email
Telefón: 02 45258725


Otváracie hodiny
Zimný čas      Letný čas
Utorok 17.00 - 19.00      18.00 - 20.00
Štvrtok 16.00 - 18.00      18.00 - 20.00

Ročný poplatok
Dospelí 2 eurá
Deti a študenti 1 euro

Základný knižný fond predstavuje takmer 5000 titulov slovenskej a maďarskej beletrie, literatúry pre deti a mládež a náučnej literatúry. V knižnici nechýba ani polica s najčítanejšími bestsellermi zahraničných a domácich autorov.
Čitatelia môžu využívať aj internet.

Prečítané leto 9


29.8.2017

Leto, aj to naše prečítané, je takmer za nami. Písmenká sa ponúkajú na hry, na vyfarbovanie, na skladanie do slov. Naši letní detskí čitatelia si knižnicu obľúbili, budeme sa s nimi - i s písmenkami - stretávať aj naďalej. Mali by sme zrátať, koľko detí počas prázdninových týždňov prišlo, koľko mamičiek si požičalo koľko knižiek (Natalkina mama povedala, že Pinocchia čítajú už tretíkrát dokola a ešte ho nemôžu vrátiť), ale číslami sa nedá vyjadriť tá nálada, radosť a sila zážitkov z Prečítaného leta. Ďakujeme autorom za inšpiráciu. Podobné prekvapenia v knižnici by mohli nasledovať aj v ďalších mesiacoch a mama Katka Gábrišová a jej malá Zivka sa na nich chcú podieľať. Aj ostatné mamy s deťmi.

Prečítané leto 8


22.8.2017

Na zvieratá v knižkách sú deti zvyknuté, radi čítajú ich príbehy, poznajú ich na obrázku. Ale celkom nový zážitok v knižnici im pripravila Katka so svojím malým zverincom. Okrem známej collie priniesla v klietke aj troch zajačikov, morské prasiatko, ba dokonca aj živú mačičku! Všetky deti mohli pohladkať všetky zvieratká a najzaujímavejšie pre nich bolo zistenie, že aj zvieratká sú medzi sebou kamaráti. Deti rozprávali aj svoje zážitky o zvieratkách a bolo to najzaujímavejšie rozprávanie na letných stretnutiach v knižnici.

Prečítané leto 7


20.8.2017

Na siedmom stretnutí bola hlavnou témou voda, preto sme s deťmi museli prejsť k Malému Dunaju. V altánku na Žilípe sme si porozprávali o rieke, o kolobehu vody v prírode, pozreli sme si mokraď pod rozhľadňou Hniezdo a najmä stromy, ktoré vo víchrici napadali na cestičku. Deti vnímali vodu a prírodu veľmi intenzívne, domov si vzali omaľovánky a inšpiráciu pre ďalšie výlety. Najbližšie sa stretneme v knižnici, v utorok, 22. augusta o 18.00 a porozprávame si o zvieratkách, ktoré máme doma. Rodičom zas dáme tipy na dobré knihy a na jednoduché hry, ktoré s deťmi môžu robiť.


Prečítané leto 6


9.8.2017


V knižnici sa kvôli pečeniu všetko pomenilo, mali sme tam dokonca aj grilovaciu panvicu. Deti si vyskúšali aj pečené osúšiky, aj nepečené dobrotky a kým všetko nezmizlo v bruškách, ani sa im domov nechcelo. Kým jedli, zopakovali sme si rozprávku o pampúšikovi a ďalšie, kde sa o jedle a pečení hovorí. Letné podvečery s rôznymi témami zaujali aj rodičov, ochotne s deťmi prídu a len tak mimochodom si vymenia knižku na čítanie za novú. Najbližšie sa stretneme v utorok 14. augusta pri Malom Dunaji, pretože témou bude voda - tečúca i mokraď, pitná i úžitková.

Prečítané leto 4 a 5Akcia Prečítané leto má už svojich skalných návštevníkov, detičky aj maminy. Téma o rukách pritiahla asi 10 detí, ktoré sa tešili najmä na maľovanie prstovými farbičkami. Veľká plocha, veľa farieb a fantázia; v knižnici ostala na papieri celá farebná lúka a veselé odtlačky detských dlaní. Ledva sme ich od tej farby umyli. Deti prekvapilo, že ich rúčky "vidia". So zaviazanými očami chytali hoblinky, piesok, kamienky i piškóty a ruky vždy uhádli, čo držia. Zážitkom bol cvičený psík Katky Gábrišovej, ktorý sa nechal hladkať.

Nájsť v lete tmu o šiestej večer nie je také jednoduché, a tak sme počas 5. stretnutia pozvali deti s rodičmi do starej kováčne, kde bolo aspoň trochu šero. Za malými oknami sa skrývali hotové poklady - nástroje a predmety, ktoré sa už nepoužívajú. Deti si ich so záujmom obzerali, skúšali a uchvátila ich malá trojnohá stolička, ktorú pre nich a pred nimi vyrobil majster Pilinský starými nástrojmi.
Keď sa kováčňa neskôr zmení na interaktívnu výstavnú sieň, budeme pozývať deťom aj ďalších zaujímavých remeselníkov, aby deti zblízka videli ich zručnosť.        

Prečítané leto 3 - o starých rodičoch


18. júla 2017


Pripravili sme deťom ďalšiu hodinku prekvapení: na stolíku našli hračky a šaty, ktoré poznali babičky a dedkovia. Hneď si aj vyskúšali vyšívanú blúzku, ľanovú košeľu a od dreveného kočíka pre bábiky sme ani chlapcov nevedeli odtrhnúť. Vyskúšali si - akože - hru na guličky a s dvomi "babičkami" naplnili vrecúška sušenými bylinkami. Nakoniec s láskou vymaľovali svojich starých rodičov a odniesli si na prečítanie ďalšie knižky. Vytvorila sa už skupinka skalných návštevníkov a spolu s ich rodičmi pripravujeme ďalšie témy - o rukách a o tme. 1. augusta nakukneme do starej kováčskej vyhne, kde sa pripravuje mini múzeum o dávnom živote v obci. Uvidíme, či tam bude tma...    

Prečítané leto 1 a 2


4. a 11. júla 2017

Na prvom čítaní 4. júla boli na programe prázdniny: ako ich pekne stráviť, na čo sa najviac deti tešia... Aj na výkresy to deti namaľovali. V knižnici sa im páčilo, v kýbliku mali mini more s kameňmi a mamy získali informácie o čítaní s deťmi.
Pani Katka Gábrišová so svojou dcérkou Zivkou už podobné letné čítanie s deťmi zažila a nezištne nápad preniesla do našej knižnice.
Bylinkové variácie boli už vzrušujúce. Deti - bolo ich aj s bábätkami asi 10 - mohli rastlinky požmoliť v rúčke, ovoňať, pomenovať (aj atlas rastlín bol poruke) a nakoniec aj ochutnať čajík z tých najlepších. V knižkách sme si našli chrobáčiky, čo s rastlinkami žijú. Kamene nám poslúžili na roztĺkanie kôstok z marhúľ, aby každý videl, z akého semienka pekný strom vyrastie. Mamy si znovu požičali knižky, ktoré budú s deťmi cez leto čítať.

Prečítané leto


30.6.2017
PLNenechajte hlavičky a knižky spať ani v lete, vezmite ich so sebou na cesty. Pridajte sa k nám a čítajte si každý týždeň niečo nové.
Malinovská obecná knižnica sa pridáva k tým nadšencom, ktorí fandia čítaniu cez prázdniny. Každý týždeň v utorok od 18.00 h bude deťom od 2 do 7 rokov čítať Katarína Gábrišová. Máme pre vás aj tipy na dobré knihy a na jednoduché vtipné hry, ktoré s deťmi môžete robiť.
Začíname už v utorok 4. júla.
Viac informácií

Siedma Noc s Andersenom


1. apríla 2016

bola síce v znamení Malej morskej víly, ale nezabudnuteľné bolo stretnutie so spisovateľom Branislavom Jobusom a ilustrátorom Igorom Derevencom.
Prekvapení boli nakoniec aj obaja hostia, keď sa na stole zjavila torta s originálom muflóna Ancijáša. Vyrobil ju pre deti náš domáci majster Florián Liščik, sladký sponzor, aby všetkých potešil a osladil im život. Knižnici ostali na pamiatku večerné kresby detí na obrovskom papieri, ktoré inšpirovala Martina Pavlikánová spolu s Igorom Derevencom, obraz muflóna Ancijáša, ktorý ostane v knižnici a perfektný pocit, že spolu s rodičmi dokážeme pripraviť deťom neobyčajné zážitky.


O pohodlie detí sa postarala firma Tuli a pani Boďa Kiovská – požičali na akciu desať veľkých Tuli-vankúšov. Deti sa k nim túlili ešte aj v noci, lebo na karimatkách im bolo dosť „tvrdo“.
O prípravu a hladký priebeh Noci s Andersenom sa zaslúžili najmä manželia Gibalovci (Dáška a Mário) a Martina Pavlikánová. Aktérmi nočnej hry boli učiteľka Slávka Stempáková z MŠ, rodičia Denisa Gážiová a Martina Kubíková, a dvaja mladí „kapitáni lode“ – Heňo Gibala s kamarátom. Pri kuchyni nezištne pomáhali Margitka Szemanová a Betka Blažková. Tortu venoval deťom Florián Liščik z firmy Floril. TULI vaky pre deti zabezpečila Boďa Kiovská, priviezla a odviezla ich Tánička Holocsyová zo Záhradného centra. Viacerí rodičia pomáhli osobne pri nočnej hre a všetci prispeli niečím do spoločnej kuchyne. Bolo nám spolu veľmi príjemne, ako na Vianoce. Za všetky deti ďakujeme.

Šiesta Noc s Andersenom


27. marca 2015
Malinovo sa tiež pripojilo k medzinárodnej akcii na podporu čítania detí. Noc s Andersenom 2015 zažilo až 90 tisíc detí v mnohých krajinách Európy, ale aj v Austrálii, Novom Zélande,v USA i v Afrike. Aj my doma sme oslávili 210. výročia narodenia pána Andersena.
Viac

Piata noc s Andersenom


4. apríla 2014
Už päť rokov sa naša knižnica zapája do tejto medzinárodnej akcie na podporu detského čítania. Predstavujeme deťom spisovateľov a ilustrátorov, čítame si, bavíme sa. V Malinove už boli ako hostia známi spisovatelia Peter Glocko, Petra Nagyová Džerengová, Daniel Hevier, Roman Brat, z ilustrátorov Martin Kellenberger. Desiatky našich detí si pamätajú ich tváre, gestá i tvorbu.
Viac

Štvrtá noc s Andersenom


5. apríla 2013
Medzinárodná akcia na podporu čítania detí je stále veľmi populárna. V stovkách knižníc v Česku, na Slovensku, v Poľsku a Slovinsku trávili deti zaujímavú noc s rozprávkami a hrami. Už po štvrtý raz sa k nim pridala aj naša obecná knižnica a 43 malinovských detí.
Viac

Tretia Noc s Andersenom


30. marca 2012
O miesta na Noc s Andersenom bol obrovský záujem, nakoniec nocovalo 40 detí. Ale všetci, ktorí chceli vidieť bábkové divadlo a oboch obľúbených spisovateľov, mohli prísť. Tento rok prišla k deťom so svojou novou knižkou spisovateľka Petra Nagyová Džerengová a Daniel Hevier.
Viac

Noc s Andersenom 2011


Malinovská knižnica sa už po druhý raz pridala k medzinárodnému podujatiu na podporu detského čítania a Noc s Andersenom sa aj tentoraz deťom veľmi páčila.
ViacŠiesta Noc s Andersenom v Malinove


27. marca 2015

Malinovo sa opäť pripojilo k medzinárodnej akcii na podporu čítania detí a zaujímavú Noc s Andersenom tu prežilo 41 detí. Fotografa sme tentoraz nemali, ale našli si nás reportéri z TA3 a natočili s deťmi a pozvanými hosťami krátku reportáž. V utorok ju odvysielajú v repríze ako súčasť magazínu Týždeň v kultúre (posledný bod o Malinove je po 23 minúte a 50 s.)

Krstiny nového CD

O Snehuliakovi s horúcim srdcomV Malinove deti po prvý raz zažili naozajstný krst nového CD ku knižke Ady Žigovej O Snehuliakovi s horúcim srdcom. Pani Ada sa tak rozhodla preto, že jej Snehuliak sa v skutočnosti narodil práve v Malinove, kde jej rodina pred časom žila. K autorskému čítaniu pridávala ukážky z pesničiek na CD, ktoré vytvoril jej syn Jaroslav. A ten krst bol vskutku veľkolepý - pani Ada priniesla celého snehuliaka z piškótového cesta, spolu s deťmi ho poskladala na stole a bohato prizdobila šľahačkou. Gombíky mal z čokolády a na tie mali deti najväčší zálusk. Starostka Eva Godová ako krstná mama posypala CD práškovým cukrom (lebo snehu tu už niet) a hostina začala. Ušlo sa všetkým škôlkárom i školákom, ale už po 10 minútach neostalo na stole skoro nič... Deťom však ostane knižka i pesničky a najmä pekný zážitok.

Smiech a zábavu

Milan Stano, autoportrétsme si užili s druhým hosťom večera, maliarom, karikaturistom a humoristom Milanom Stanom (na obrázku). Smiech je pre život veľmi potrebný, ale čo je nám vlastne smiešne? Deti to zisťovali najprv samy, keď vymýšľali alebo opisovali vlastný smiešny príbeh. Potom svoje príbehy čítali ostatným a spolu s majstrom Stanom sa smiali na tých najlepších. Mnohí priniesli aj vtipné kreslené scénky a aby sa na nich zasmiali aj iní, pozbierame všetko do malej brožúrky, ktorá sa bude volať - Na čom sa smejú malinovské deti. Milan Stano pridá pár svojich kreslených vtipov a každý nocľažník bude mať originálnu spomienku na túto Noc s Andersenom.

Nočná hra

bola o spomínaní na najkrajšie Andersenove rozprávky pri oslavách jeho 210. narodenín. Najprv deti hľadali v parku obálky s indíciami, potom mali podľa nich uhádnuť názov rozprávky a nakoniec aspoň jednu zahrať ostatným. Ešte aj v nočnom čítaní sme ostali s Andersenom - čítali deti deťom a mnohé z nich veľmi pekne, skoro ako herci.
Počas večera prišiel k deťom aj Juraj Haško, ktorý v knižnici vedie počítačový krúžok a poučil ich, na čo si majú dávať pozor na internete i na mobile. Niektoré deti už podobné poučenie dostali, ale nikdy nezaškodí si ho zopakovať.

Poďakovanie

Chceme ho vysloviť najmä rodičom Dáške Gibalovej, Máriovi Gibalovi, Denise Gážiovej, Rišovi Gážimu, Márii Mihálikovej a ďalším, ktorí veľmi pomohli pri organizačnej príprave celého večera. Vďaka patrí aj pani Margitke Szemanovej, ktorá napiekla výborné posúšiky a spolu s Betkou Blažkovou varila deťom čajík. Deťom - i hosťom! - veľmi chutili buchty zo školskej jedálne, ktoré pečie kuchárka Monika Leváková.
Skvelí boli aj nocľažníci - väčšie deti pomáhali menším, ako to býva v dobrých rodinách a spolu vytvorili pohodový večer a celú noc.
Obec Malinovo, a najmä starostka Noc s Andersenom podporuje už šiesty rok a publicita v médiách je jej zaslúženou odmenou.    

Za prípravný výbor NsA
Alžbeta Šimonovičová

Piata Noc s Andersenom v MalinoveAko sa maľuje hudba

Nikto to presne nevedel, ale keď zahral Adam na klavíri, Peťa na husliach a Slávka na akordeóne, deti vzali do rúk štetce a farby a maľovali. Vznikali zvláštne kompozície a majster Cipár sa na to s úľubou pozeral.

V maili potom Cipárovci napísali: "Tie decká boli spontánne, milé, plné energie a nápadov. Bola tam taká priateľská atmosféra, srdečnosť. Ozvučovanie Mirovho obrazu bol veľký zážitok!" Viedla ho vedúca katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UK v Bratislave PaedDr. Martina Pavlikánová, PhD. a deti pri tvorbe zvukov používali iba ruky, nohy a ústa.

Ako sa skladá ilustrácia?

Farebný hrad od M. Cipára
Farebný hrad od M. Cipára
My sme ju skladali z puzzle. Samozrejme, puzzle si deti museli zaslúžiť v nočnej hre: nielen spoznať rozprávkovú bytosť, ale vedieť odpovede i na iné otázky, než len z rozprávky. Čaro noci s baterkami zabralo aj teraz, deťom sa hra páčila. Skladanie puzzlíkov už bolo náročnejšie. Z 200 kúskov puzzle nakoniec zložili vytrvalci dve Cipárove ilustrácie - obálky z kníh Dunajská kráľovná a Zlatá brána. Ostanú nám v knižnici ako spomienka na "Noc" a na výnimočné stretnutie s Cipárovcami. A deti si určite zapamätajú aj knižky, aj ich ilustrátora. Každému nakoniec podpísal pohľadnicu s jeho obrázkom.

Poďakovanie
Za všetkých "nocľažníkov" (v KD spalo tento rok 43 detí) ďakujeme všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii Noci s Andersenom podieľali. Osobitné poďakovanie patrí učiteľkám a vychovávateľkám ZŠ, ktoré s deťmi pred akciou maľovali a čítali príbehy Márie Ďuríčkovej. Ďalej obci za poskytnutie kultúrneho domu, starostke a pracovníkom obce za láskavosť a ochotu pri príprave atmosféry v sále i v nočnej hre. Skvelý bol tím rozprávkových bytostí z nočnej hry - učiteľky MŠ Slávka a Katka, rodičia detí Erika Máťušová, Pavol Hronský a Martin Gramblička, Peťka Boršová, Martina Pavlikánová a dedo-vševedo. Zvláštne ocenenie patrí všetkým mamičkám, ktoré piekli na majstrove želanie pravé domáce buchty - najväčší úspech však zožali tie z našej školskej jedálne od Moniky a aj Cipárovci jej zvlášť poďakovali. Fantastické boli aj osúšiky Margitky Szemanovej, pravé pôstne, ale minuli sa okamžite. A vrelé poďakovanie patrí Lucke a Majke z Rodinného centra za všetku pomoc.
Keď sme sa spýtali detí, či by prišli znovu na "noc", hádajte, čo spontánne a unisono zahučali...
             

Noc s Andersenom 4. apríla 2014Už päť rokov sa naša knižnica zapája do tejto medzinárodnej akcie na podporu detského čítania. Predstavujeme deťom spisovateľov a ilustrátorov, čítame si, bavíme sa. V Malinove už boli ako hostia známi spisovatelia Peter Glocko, Petra Nagyová Džerengová, Daniel Hevier, Roman Brat, z ilustrátorov Martin Kellenberger. Desiatky našich detí si pamätajú ich tváre, gestá i tvorbu.

Kto k nám príde ako hosť?
Miroslav Cipár
Miroslav Cipár
Tentoraz k nám zavíta svetovo uznávaný majster Miroslav Cipár, maliar, grafik a ilustrátor, ba aj sochár. A predovšetkým príjemný a milý človek, ktorý má deti veľmi rád. Pripomenieme si aj 95. výročie narodenia spisovateľky Márie Ďuríčkovej. Jej príbehy, povesti a rozprávky stále majú deťom čo povedať a rady ich čítajú. Práve Miroslav Cipár ilustroval mnohé jej knižky a aj vďaka jeho obrázkom sa preslávili vo svete.

Program NSA
Deti najskôr pripravia výstavku svojich ilustrácií k príbehom Márie Ďuríčkovej a skontrolujú vlaňajší strom-rozprávkovník. Na stretnutí s majstrom Cipárom budú aj maľovať, ako to ešte nikdy neskúsili. Spoločne budeme piecť rozprávkové osúchy a ochutnávať najlepšie buchty (M. Cipár má tiež buchty veľmi rád). Po zotmení čaká deti nočná hra v parku s rozprávkovými bytosťami. Všetko je zatiaľ tajné, deti vedia, že treba mať teplú bundu a baterku do tmy. Noc bude v kultúrnom dome pokračovať ďalšími hrami, skladaním puzzle, až kým si nerozložíme pelechy - a začne nočný čitateľský maratón.

Kto sa môže prihlásiť?
Podvečerné stretnutie s Miroslavom Cipárom začína o 17.30. Pozývame každého, kto má jeho ilustrácie a obrazy rád. Nocovanie a ďalšie hry sú prednostne pre deti od 7 do 12 rokov, ktoré chodia do knižnice alebo svojou činnosťou reprezentujú obec. Počet miest na spanie je obmedzený na 45, aby sa deti cítili príjemne a pohodlne.
Prihlášku si treba vyzdvihnúť osobne v knižnici v utorok a vo štvrtok od 16.00 do 19.00. Podrobnosti o nocovaní a stravovaní dostanú deti pri prihlasovaní.

Tešíme sa na spoločné zážitky počas Noci s Andersenom.
Prípravný tím NSA

Štvrtá Noc s Andersenom v Malinove


5. apríla 2013

Medzinárodná akcia na podporu čítania detí je stále veľmi populárna. V stovkách knižníc v Česku, na Slovensku, v Poľsku a Slovinsku trávili deti zaujímavú noc s rozprávkami a hrami. Už po štvrtý raz sa k nim pridala aj naša obecná knižnica a 43 malinovských detí.Náš hosť - spisovateľ Roman Brat
bol milo prekvapený úrovňou našich detí a ich záujmom o knihy. Predviedol deťom ukážky zo svojich večerníčkov a priniesol im dve knižky - Tvrdohlavý baran a Druhé podanie. Každému záujemcovi napísal do knihy aj venovanie. Niekoľko kníh od neho je aj v našej knižnici, kto ich nemá, môže si ich požičať.
Počas návštevy Romana Brata i po nej si deti navzájom predstavili svoje najobľúbenejšie knižky aj s vlastnými ilustráciami. Z niektorých knižiek sme si v noci čítali, všetky obrázky si môžu deti pozrieť v knižnici.

Nočná hra
začala v parku. S baterkami sme podľa mapky hľadali stratené obrázky k rozprávkovým príbehom. Našli sa všetky, ale ukázalo sa, že je dosť ťažké vyrozprávať podľa nich celý príbeh. Deti, ktoré čítajú, to vedeli a ostatní kamaráti ich právom obdivovali.


Dobroty na stoloch sa ani veľmi nemíňali, deti museli vyhľadať ešte mená piatich známych spisovateľov v osemsmerovke a až potom sa začalo rozťahovanie spacákov a nočné čítanie. Túra v parku urobila svoje a na deti pomerne rýchlo sadli sníčky.
Ráno síce reklamovali, že nočná hra bola málo strašidelná, že im chýbali príšery a lietajúce sovy nad hlavami, ale nocovanie s rozprávkami a s knižkami si všetci chcú zopakovať aj na budúci rok. Zdá sa, že pozveme aj rodičov - na strašenie, i na čítanie.Chceme na záver poďakovať všetkým rodičom a priateľom knižnice, starostke a pracovníkom obecného úradu, poslancom a každému, kto sa pričinil o hladký priebeh a príjemnú atmosféru Noci s Andersenom. Pripravili sme deťom pekný zážitok a sebe radosť.

Program počas Noci s Andersenom
15.00 Ako šlo vajce na vandrovku - Divadlo ZkuFraVon.
16.30 Sadíme si Rozprávkovník.
17.00 Spoznávame Romana Brata a jeho knižky.
18.30 Predstavujeme svoje obľúbené knižky a obrázky k nim.
19.30 Ochutnávame koláčiky z domu a ďalšie občerstvenie.
20.00 Začíname nočnú hru.
21.30 Vyvrcholenie nočnej hry.
22.00 Pripravujeme si pelechy na nocovanie.
22.30 Čitateľský maratón s obľúbenými knižkami.
24.00 Polnočné zaspávanie.

Prihlášky na Noc s Andersenom
budú deťom k dispozícii v knižnici počas prevádzkových hodín. Rodičia dostanú súčasne aj pokyny, čo deťom prichystať, aby sa počas Noci s Andersenom cítili ako doma (alebo aj lepšie).
Všetci organizátori sa už tešia na krásne zážitky.

Tretia Noc s Andersenom


30. marca 2012

Z mátoh bude v knižnici výstava
Z mátoh bude v knižnici výstava
O miesta na Noc s Andersenom bol obrovský záujem, nakoniec nocovalo 40 detí. Ale všetci, ktorí chceli vidieť bábkové divadlo a oboch obľúbených spisovateľov, mohli prísť. Tento rok prišla k deťom so svojou novou knižkou spisovateľka Petra Nagyová Džerengová a Daniel Hevier. Názov knižky Klára a mátohy bol inšpiráciou pre celovečerný program. Deti si pripravili vlastné mátohy a aj nočná hra bola o nich a s nimi. Básnik a vydavateľ Daniel Hevier deťom spieval, rozprával, ba aj repoval a obaja hostia ochotne podpisovali svoje knižky. Aj z Tomášova prišla veľká skupina detí a boli sme radi, že ich môžeme na také zaujímavé stretnutie pozvať.
Nočná hra má však svoje pravidlá a tam je počet detí obmedzený, aby sme ich neobrali o komfort. Strateného knižničného škriatka Knihožrútika mali pôvodne hľadať v parku, ale dážď nám to nedovolil. Areál kultúrneho domu s telocvičňou a priestormi hasičov však bol dostatočnou náhradou. Hra vyvrcholila skladaním písmeniek do rozprávkových slov a zaklínadiel (tie šli deťom najlepšie), a výstupom hlavnej mátohy, ktorú originálne stvárnila Milada Polúchová. Odmenou za námahu bola torta v tvare knihy, ktorú deťom poslala starostka obce.

Dievčatá z Margaréty pred spaním s chuťou zatancovali ostatným a čitateľským maratónom sa aktivity detí tlmili až k spánku...
O naše podujatie bol záujem z Rádia Slovensko a z Rádia Viva - mali sme teda dva vstupy do vysielania. Zo všetkých vyrobených a nakreslených mátoh pripravíme v knižnici výstavu, aby deťom ešte chvíľu pripomínala rozprávkový večer.

Naše poďakovanie patrí
- pekárni Kvetoslavov, ktorá cez predajňu v Malinove poslala deťom večer čokoládové mafiny a chlebík,
- spoločnosti TULI, ktorá za partnerské ceny zapožičala pohodlné vaky na sedenie,
- spoločnosti Wiky, ktorá poskytla efektné lampióny mátohám,
- poslancovi Eugenovi Janíkovi za vytlačenie pekných letákov,
- členkám OZ Pro Eberhard Martine Pavlikánovej, Janke Budayovej, Kataríne Synakovej a pani Margitke Szemanovej, ktoré pripravili program, výstavu mátoh, poskytli ozvučenie a osobne sa podieľali na hladkom priebehu programu,
- mládežníckemu oddielu DHZ v Malinove, najmä Patrikovi Mlynárovi, Milanovi Pulcovi a ostatným, ktorí pomáhali prenášať ťažké veci a poupratovali,
- Torta bola na nerozoznanie od knihyMalvínke Tanczerovej, ktorá to s nimi hravo zmanažovala,
- Karolovi Fülemu, Lenke Holocsyovej, Kataríne Winklerovej, Patrikovi Mlynárovi, Milanovi Pulcovi, Malvínke Tanczerovej, Monike Sziglovej, Kristíne Bothovej a Milade Polúchovej za skvelé stvárnenie mátoh a celej nočnej hry,
- pracovníkom obecného úradu za nezištnú pomoc pri organizačnom zabezpečení,
- starostke obce za podporu a za špeciálnu tortu.
Na najbližšie podujatie v knižnici sa teší
Alžbeta Šimonovičová

Program NSA:

14.30–15.30  Bábkové divadlo Strigy: Princezná na ocot
15.30  PRESTÁVKA
deti si odnesú domov aktovky
16.30  návrat do KD, deti, ktoré nocujú, si prinesú spacáky
16.45-18.00  Petra Nagyová Džerengová o knihe Klára a mátohy
18.00–19.15  Daniel Hevier, básnik, textár, spevák
19.30  PRESTÁVKA
občerstvenie detí, ktoré ostávajú spať
20.00–21.00Nočná hra v parku
21.15–21.45Hľadáme správne slová a zaklínadlá
22.00–22.30Odmena deťom za statočnosť a šikovnosť
22.30–23.00Príprava na spanie – rozkladanie ležadiel
23.00–00.00Nočný čitateľský maratón
7.00–7.45  Vstávanie, balenie, upratovanie
7.45–8.00  Rozcvička
8.00  Raňajky a po nich rozchod domov

Počet prihlásených detí: cca 40 od 7 do 12 rokov

Čo si majú deti priniesť

Vlastnoručne vyrobenú mátohu, strašidielko, trpaslíka, škriatka - čokoľvek, čo dokážu. Mátoha má mať svoje meno a deti o nej porozprávajú vlastný príbeh. Z mátoh si pripravíme malú výstavu a už sa ich nebudeme nikdy báť.

Čo budú deti potrebovať

V prihláške, ktorú si môžete vyzdvihnúť v knižnici, sú uvedené všetky potrebné veci. Nezabudnite na kópiu preukazu zdravotnej poisťovne. Dieťa musí mať spacák a karimatku, malý vankúšik, prezúvky a oblečenie na spanie, zubnú kefku a uteráčik. Môže si priniesť svoju obľúbenú knižku a predstaviť ju ostatným deťom. Na nočnú hru sa deťom zíde baterka, teplejšie športové oblečenie a veľa dobrej nálady. Na výrobu ďalších strašidielok a mátoh si môžu deti priniesť z domu ponožky či podkolienky, ktorým sa stratil pár, staré detské pančucháčky, nepotrebné gombíky, zvyšky pletacej priadze a iné užitočné veci.

Občerstvenie

Sponzor podujatiaPekáreň Kvetoslavov je prvým sponzorom akcie, poskytne večer deťom čokoládové mafiny a ráno čerstvé rožky a chlebík. Privítame však dobré koláčiky a buchty z mamičkiných kuchýň. Deťom sa zíde vlastná šálka na čajík. Tešíme sa na všetkých skúsených spáčov i na deti, ktoré túto skvelú zábavu zažijú po prvý raz.

Organizátorky Janka, Martina, Katarína a Alžbeta

Noc s Andersenom 2011Malinovská knižnica sa už po druhý raz pridala k medzinárodnému podujatiu na podporu detského čítania a Noc s Andersenom sa aj tentoraz deťom veľmi páčila.

Koľko nás bolo?
Bábky zvierat sa všetkým páčiliNa bábkársky súbor Strigy z Bratislavy sa prišlo pozrieť viac ako 40 detí z materskej školy a 23 školákov. Prišli aj ďalšie deti s rodičmi a zdá sa, že o podobné vystúpenia v obci by bol záujem aj častejšie.
Na Noc s Andersenom sa prihlásilo 27 detí. Všetky deti rozmýšľali o svojich dobrých skutkoch a hneď na začiatku večera sme ich spoločne zhodnotili: je pomoc mame pri upratovaní dobrý skutok, alebo bežná súčasť života? Ukázalo sa, že deti vedia pomáhať slabším, starším ľuďom alebo mladším súrodencom, starajú sa o zvieratá i rastliny. Za svoje dobré skutky dostali žetónik s dobrým škriatkom, ale potešilo ich aj uznanie a potlesk ostatných detí.
  
Martin Kellenberger nám nakreslil príbeh
Martin Kellenberger sa predstavujeStretnutie s maliarom bolo zvláštne tým, že deti mohli hovoriť, čo ich napadlo, nikto ich neobmedzoval a pán Kellenberger ich výmysly kreslil. Namiesto perníkovej chalúpky si želali pizzériu a ježibabke dali meno Žofka. Kto neverí, môže sa prísť presvedčiť do knižnice. Nakoniec kreslili aj deti - kto by vydržal iba sa pozerať, ako to ten maliar vie. Dostali sme do knižnice ako darček knižku majstra Martina Kellenbergera s vtipnými ilustráciami a budeme si ju postupne požičiavať. Vďaka jeho menu spomenuli malinovskú knižnicu aj vo vysielaní Rádia Slovensko.

Stratila sa rozprávka
Keď rozprávku nikto nečita, akoby sa stratila. Jednu od Andersena, takú menej známu, rozstrihali zlí škriatkovia na kúsočky (akože) a deti ich mali nielen pohľadať v nočnom parku, ale aj poskladať, aby sa rozprávka znovu vrátila do života. Museli za kúsky rozprávky platiť žetónikmi, čo dostali za dobré skutky a bolo dojímavé, ako kalkulovali, aby im vyšlo na všetky.
Rozprávkové postavičky pripravené na hruRozprávkové bytosti - nápadito a vtipne ich stvárnili opäť stredoškoláci z SOŠ záhradníckej a predviedli tak deťom, ako má vyzerať dobrý skutok - vyjednávali o cene za rozprávku, trápili deti úlohami, ťažkými otázkami, ale napokon sa podarilo získať všetky útržky a takmer presne poskladať rozprávku o Pastierovi svíň. Len záver priniesol spolu s koláčikmi dobrý škriatok - perfektne stvárnený Miladkou Polúchovou, učiteľkou ZŠ v Malinove. Spolu s ňou a rozprávkovými postavičkami si deti ešte aj zatancovali pri ozembuchoch a plechových bubienkoch.

Čítajme deťom viac
Škriatka nám zahrala Miladka PolúchováPred polnocou, keď už boli všetky deti v spacákoch a v izbe horeli len sviečky, zhovárali sme sa o knižkách, ktoré majú deti rady. Mnohé však hovorili o sfilmovaných rozprávkach a príbehoch (niektoré dokonca o scénkach z hororov!), nie o tom, čo prečítali sami alebo čo počúvali z čítania rodičov. Čítajme deťom viac z kníh, vytvára sa pritom zvláštna atmosféra a zážitok si odnáša aj ten, čo číta, aj ten, čo počúva. My sme si na záver prečítali Andersenovu rozprávku o divých labutiach a tým, ktorí nezaspali, sa veľmi páčila.

Dobrý skutok zavčas rána
Ranné dobré naladenieUž o siedmej sa deti prebúdzali, pripravené pomôcť Veronike pri hľadaní stratenej záklopky z čelovky, ktorá ostala niekde v parku. Malá Ela poznamenala, že zas ideme spáchať dobrý skutok. Všetkých potešilo, keď sa súčiastka naozaj našla. Park vyzeral ráno celkom inak ako v noci, ale každý si rád spomenul, kde stáli rozprávkové bytosti a na čo sa pýtali.
Reportáž v Rádiu Viva
V sobotu popoludní o 16.50 odvysielalo Rádio Viva krátku reportáž o Noci s Andersenom z Malinova, v ktorej vystupovali naše deti.

Poďakovanie
za spáchanie dobrých skutkov patrí všetkým, čo pomohli vytvoriť deťom ďalší zážitok a zaslúžili sa o hladký priebeh Noci s Andersenom:
- členkám OZ Pro Eberhard Janke Budayovej, Katke Synakovej a Margitke Szemanovej za nezištnú pomoc pri organizácii programu,
- maliarovi a ilustrátorovi Martinovi Kellenbergerovi za zaujímavú výtvarnú hodinku,
- študentom a študentkám SOŠ záhradníckej Petre Karafovej, Nine Benešovej, Milanovi Bardúnovi, Magde Schwarzovej, Monike Kuricovej, Erikovi Kučerovi, Sonke a Eliške Matovičovej a Lenke Füleovej za rozprávkové bytosti, ktoré zahrali na vysokej úrovni,
- pani Milade Polúchovej za perfektný výstup dobrého škriatka a mafiny s vlajočkami,
- starostke obce za sladký pozdrav deťom a pracovníkom OcÚ za pomoc počas prípravy podujatia a za vykúrenie priestorov,
- poslancovi OZ Eugenovi Janíkovi za výrobu krásnych letákov,
- učiteľkám ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským i maďarským za propagáciu Noci s Andersenom medzi deťmi
- a ďakujeme aj všetkým ostatným nemenovaným, ktorí nám držali palce.

V marci knižnica ožila deťmiVšetci škôlkári sa postupne prichádzajú zoznámiť s knižnicou, veď je mesiac knihy. Rozprávky si tu môžu aj zahrať, aj nakresliť. Najväčšie včielky si dokonca vymysleli príhody tučniaka Tomiho a spoločne vyrobili leporelo o tom, čo by mu vedeli v Malinove ukázať. Aktivity knižnice vyvrcholia 1. apríla, keď sa znovu zopakuje nezabudnuteľná Noc s Andersenom, plná rozprávkových prekvapení.

Akvárium v knižnici


Akvárium deti fascinuje
Akvárium deti fascinuje
Akvaristický klub v knižnici pozýva záujemcov vo štvrtok 16. februára 2012 o 19.00 večer na stretnutie s Michalom Šafárikom, majiteľom a vedúcim predajne Akvatera z Bratislavy - Rače. Michal nám pomohol vytvoriť prvé akvárium a predvedie techniku výsadby rastlín a správnu údržbu akvárií. Zároveň ponúka nákup rastlín a rýb za polovičné ceny.

Rozprávky v knižnici


každý prvý pondelok v mesiaci

Rozprávky v knižniciObecná knižnica spolu s Občianskym združením Pro Eberhard pripravili 29. decembra a 3. januára čítanie rozprávok pre deti. Deti sa zhodli, že čítanie je lepšie ako pozeranie telky, najmä ak si v rozprávke môžu aj zahrať.
Vianočné čítanie rozprávok pritiahlo viac ako dve desiatky detí do knižnice. Viaceré čítali nahlas, Benjamin Cox dokonca po anglicky a potom to ostatným preložil. Ivka Gážiová a Karolínka Balážiková čítajú veľmi pekne, deti ich rady počúvali. Niektoré rozprávky sme si sami zdramatizovali, iné sa ľahko dali zahrať: dvanásť detí sedelo na koberci ako dvanásť mesiačikov, alebo sa schovávali pod stôl v rozprávke Domček, kto v tebe býva. Postupne budeme deťom predstavovať menej známe rozprávky a umožníme im čo najviac čítať a prežívať rozprávkové príbehy.
Rozprávky v knižnici ožijú pre deti každý prvý pondelok v mesiaci od 16.00 do 18.00.